Ledová Praha 2011

 

Fotogalerie k tomuto článku

4. - 6. 2. 2011

Návštěva Muzea Policie Č.R., Pražského hradu, letiště Ruzyně, Muzea miniatur, knihovny Strahovského kláštera, výstavy Čtyřlístku, Muzea hlavního města Prahy.

Ledová Praha

Již šestým rokem se v období pololetních prázdnin /letos 4.- 6. února/ Stopaři zúčastnili akce s názvem Ledová Praha. Co si pod tímto názvem představíte? Možná bychom se divili, kdybychom se vás zeptali. Ve skutečnosti jde o akci , kterou pořádá sdružení Pionýr s Nadací Dětem 3. tisíciletí a při zajištění této akce spolupracuje tradičně s řadou institucí a s několika školami města Prahy. Jedná se o nabídku pro ty, kteří se chtějí nejen pobavit, ale také si rozšířit své vědomosti o pražských kulturních památkách.

Děti mají obrovskou příležitost za jednotnou vstupenku - slevenku všechny tři dny cestovat po Praze jakýmkoliv dopravním prostředkem a navštívit vybraná muzea, galerie, rozhledny a jiné památky, které jsou jinak přístupné za nemalé peníze. Každý rok se snažíme dětem vybrat něco nového, neokoukaného, kde doposud ještě nebyly či kam se rádi vracejí. A jak tedy celý ten náš víkend vypadal?

V pátek jsme H. Týn opustili již v ranních hodinách. Již kolem poledne jsme ubytovaní na jedné z pražských škol poobědvali zásoby z domova a záhy se vypravili do Národního muzea, kde jsme shlédli krásnou výstavu věnovanou Starým pověstem českým. Po té, co jsme si na záda naložili Bivojova kance a zjistili, kýmžto jsme byli v minulém životě oné doby, jsme se přesunuli na letiště Ruzyně, kde jsme měli předem objednanou exkurzi. Vůbec jsme netušili, co nás čeká, ale obavy se rychle rozplynuly na samém začátku. Po úvodním uvítání jsme byly podrobeni letištní prohlídce, se vším všudy, a nastoupili do letištního autobusu. Následující asi hodinu a půl nás autobus s vynikajícím průvodcem vozil mezi budovami, po ranvejích, zkrátka všude, kam se normálně člověk nedostane, pokud není zaměstnanec. Viděli jsme zblízka odlety i přílety letadel, jak vše vypadá když letadlo opouští pasažéři, jak se nakládají zavazadla, jak komunikuje pilot s navigátorem ... a závěrem i letištní hasičárnu. Zkrátka docela nezapomenutelný zážitek.

V sobotu jsme se vydali do Muzea policie ČR, kde jen pro tyto dny byl připraven i doprovodný program. Děti hledaly ukradené vzácné známky, které, když odevzdaly na "opravdovou" četnickou pátrací stanici, tak obdržely dárek. Bylo připraveno půlhodinové vystoupení moderní zásahové jednotky a další. Když jsme v poledních hodinách přeběhli Václavské náměstí a poobědvali v nedaleké restauraci, následoval přesun na Pražský hrad. Zde nám bylo umožněno vstoupit do Starého královského paláce, Katedrály sv.Víta a Baziliky sv. Jiří. Počasí bylo přímo ukázkové, proto výhled z hradeb Pražského hradu stál za to. Po návštěvě Muzea miniatur a prohlídce historické knihovny Strahovského kláštera jsme se, tradičně jako každý rok, přesunuli na bobovou dráhu na Proseku. I když letos přeci jen jinak - v podvečerních hodinách, čili za tmy. Spokojeni, ale i dosti znaveni jsme ulehli do spacáků.

V neděli jsme ještě před odjezdem domů zvládli navštívit Muzeum hl.města Prahy, kde se koná výstava Čtyřlístku, a tak jsme se seznámili kdy a jakým způsobem vznikali a měnili se Bobík, Pinďa, Myšpulín i Fifinka a jejich příběhy.

Domů jsme dorazili sice znaveni, ale obohaceni o další cenné zážitky, na které budeme dlouho vzpomínat a příští rok se vypravíme zas vstříc novým poznatkům.

Za PS Stopaři Renáta Karbanová


Fotogalerie:
 → ledova-praha-2011


Zpět     Nahoru